LOREM IPSUM DOLOR

Kelionė

Aukštaitijos dvarai

1sies.2

Aukštaitijos dvarai

Ryte išvykstame iš Šiaulių. Apie dvarus, dvarų kultūrinį palikimą šiandien plačiai kalbama. Išlikusios dvarų erdvės, kad ir apgriuvusios, traukia vis daugiau turistų. Šios ekskursijos metu mes susipažįstame su nuostabiais Aukštaitijos dvarais. Pabuvojame Paberžės, Siesikų, Taujėnų, Bistrampolio ir Pakruojo dvaruose.

Pirmiausia vykstame į Paberžę. Dabar Paberžės dvaro sodyboje yra vienintelis Lietuvoje 1863 metų sukilimo muziejus. Paberžę taip pat išgarsino sovietiniais metais čia klebonavęs kunigas tėvas Stanislovas (Mykolas Dobrovolskis), kuris klebonijoje sukaupė unikalią liturginių drabužių ir ritualinių reikmenų kolekciją.

Apsilankome Siesikų dvare, kurio pastatai turėjo tvirtovei būdingų bruožų. Iki mūsų dienų išlikę tik du bokštai – vienas apvalus, kitas – keturkampis. Rūmus-pilį iš trijų pusių supo griovys, o iš ketvirtos – ežeras.

Bistrampolio dvare išlikę 10 dvaro sodybos ansamblio pastatų, parkas ir kapinaitės. Dvaro puošmena – klasicistiniai dviejų aukštų mūriniai rūmai, statyti 1850 m.

Vykstame į Taujėnus. Klasicizmo stiliaus rūmai, pastatyti 1802 metais, išlikę iki šių dienų. Taujėnų dvaro parke yra išlikusių ir kitų dvaro statinių:  dvaro svirnas – vienintelis Lietuvoje trijų aukštų medinis svirnas, koplytėlė su Marijos statula, bitininko namas, „Peklužė“ – rūsys dvaro parke su didelėmis medinėmis durimis, Radvilų laikais jame buvo kankinami baudžiauninkai.

Užsukame į Pakruojį. Klasicistinio stiliaus Pakruojo dvaras yra įtrauktas į Lietuvos kultūros paveldo objektų registrą ir įrašytas į Lietuvos rekordų knygą.

Vakare grįžtame į Šiaulius.

 

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas