LOREM IPSUM DOLOR

Kelionė

Kelmės krašto dvarai

1233

41

Kelmės krašto dvarai

9.00 val. išvykstame iš Šiaulių. 

Vykstame apžiūrėti Beržėnų dvaro rūmų. Dvaras,  minimas nuo XV a., yra priklausęs grafams Hutten-Čapskiams. Jie šalia rūmų buvo pasodinę angliško stiliaus parką, iškasė tvenkinių, o Beržėnų dvaro interjeras kadaise buvo labai prabangiai įrengtas, sukaupta nemaža meno dirbinių kolekcija. Centriniai dvaro rūmai buvo labai puošnūs, dviaukščiai su trijų aukštų bokštu. Per pirmąjį pasaulinį karą dvaras nenukentėjo, tačiau po Antrojo pasaulinio karo pastatai buvo nusavinti, juose veikė visokios organizacijos, kol galiausiai Beržėnų dvaras buvo apleistas ir pradėjo nykti. Beržėnų dvaras, nors ir gerokai apleistas, palieka neblogą įspūdį: gražiai atrodo iš toli matomas dvaro bokštas, ant langų išlikę vitražai. Gaila, kad dvaras paliktas likimo valiai. Belieka tikėtis, kad dvaras kada nors atgis naujam gyvenimui.

Kelionę “Kelmės krašto dvarai” tęsiame į Užvenčio dvarą. Su    dvaru  susiję Šatrijos Raganos, Švedijos karaliaus Karolio XII, Nepriklausomybės Akto signataro J. Smilgevičiaus vardai. Iki šiol išlikusiam iš stiprių ąžuolinių rąstų suręstam pastatui daugiau kaip trys šimtai metų. Lankomės Užvenčio kraštotyros muziejuje*, kurio ekspozicijos byloja apie garsius žmones; pateikiama medžiaga apie Užvenčio miestelio istoriją. Muziejuje galima užsisakyti  edukacines programas: „Pasigamink pats muilą”, „Nusikalk litą”,  „Ventos upely plaukia  laivelis”.

Lankomės ypatingai vaizdingame kraštovaizdyje, apsuptame miškų ir tvenknių, Pakėvio dvare*. Dvaras žinomas nuo XVII a. 1685 metais dvaras paminėtas Beržėnų valsčiaus aktuose. XIX a. Pakėvį išgarsino čia gimęs etnografas, tautosakininkas, literatūros istorikas Liudvikas Adomas Jucevičius (1813-1846), kuris pasirašinėjo Liudwik z Pokiewia slapyvardžiu. Dvaro teritorija užima 38 ha plotą. Tai rami ir nuošali vieta, unikali nuostabiu erdvės ir vaizdingo kraštovaizdžio deriniu. Teritorijoje išlikusi alėja su istoriją menančiais medžiais. Dvare yra trys skirtingo dydžio salės, kiekviena savaip graži ir kviečianti stabtelėti , pamąstyti apie laiko tėkmę, trapią būtį. Yra išlikusių senų nuotraukų su dvaro atskirais elementais, buvusiais šeimininkais. Daug istorijų galėtų papasakoti senasis židinys, dabar atrestauruotas ir papuoštas naujais kokliais. Paragaujame dvaro sode auginamų žolelių arbatos, pasineriame į prisiminimus…

Apžiūrime Pagryžuvio dvarą – architektūrinę, istorinę, kraštovaizdinę vertę turintį dvaro kompleksą, kuriam priklauso rūmai, du tvartai, du tarnų namai, virtuvė-skalbykla, svirnas, parkas, įtrauktas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Romantinio stiliaus rūmai pastatyti 1859 m. pagal architekto Fulgeto Rimgailos projektą. Pagryžuvio dvaro rūmai turi ryškių klasicizmo ir baroko sąsajų: iš pradžių pastatyti vieno aukšto, o antras aukštas statytas jau XX a.

Kelionės “Kelmės krašto dvarai” kulminacija – Kelmės dvaro sodyba, kur įsikūręs Kelmės krašto muziejus*. Muziejaus ekspozicijos išdėstytos trijuose šio ansamblio pastatuose: rūmuose, vartuose ir svirne. Kelmės dvaro ansamblis – valstybės saugomas kultūros paveldo objektas, vertinamas kaip retai išlikusi baroko stiliaus Lietuvos provincijos dvaro sodyba. Kelmės dvaro ansamblio mūriniai rūmai statyti 1780 m., dviaukščiai bokšto išvaizdos vartai – 1668 m. Kelmės dvaro sodybos teritorijos plotas kartu su parku – 15,2 ha. Daugiau kaip 300 metų Kelmės dvarą valdė lenkų kilmės bajorai Gruževskiai (Gruzewski).

Galimybė dalyvauti pasirinktoje edukacijoje* (iš anksto užsisakius).

Grįžtame į Šiaulius.

Kelionės kaina – sutartinė

 

Į kelionės kainą įskaičiuota: kelionė komfortabiliu turistiniu autobusu, ekskursinė programa.  

Į kelionės “Kelmės krašto dvarai” kainą neįskaičiuota:

Kelionės vadovo-gido paslaugos – nuo 70 eurų/grupei

Bilietai į mokamus objektus (*):

Užvenčio muziejaus lankymas – 1 eur/asm.

Pakėvio dvaro lankymas – 1 eur/asm.                     

Kelmės dvaro lankymas – 2 eur/asm. + 10 eur/grupei gidas

Edukacija Kelmės dvare – nuo 2 eur/asm.

  

Papildoma informacija:

Kelionės “Kelmės krašto dvarai” kaina derinama kiekvienu konkrečiu atveju!

Kelionės “Kelmės krašto dvarai” programa ir lankytinų objektų skaičius bei tvarka koreguojama pagal užsakovo pageidavimus, poreikius ir galimybes!

Kelionės “Kelmės krašto dvarai” vadovas-gidas muziejuose ekskursijų neveda! Bilietų kainos į lankytinus objektus gali keistis!   

Informacija ir registracija tel. (841) 211103, mob. 861577053 arba

el. paštu info@kelioniuera.lt

 

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas